14
Oca

Çatıya Anaokulu Projesi

Çin’de MAD isimli bir firma tarihi Çin avlusunu çevreleyen alanın çatısına anaokulu projesi başlattı. Çocukların vakitlerini geçirebileceği, sıra dışı bir tarza sahip olan yerin ismi “Courtyard Kindergarten” olarak belirledi.

Ma Yansong isimli mimarın önderlik ettiği Pekin merkezli mimarlık bürosu, 18. Yüzyıldan kalan mimarilerin çatılarını özgün yapıyı bozmadan, kültürel mirası koruyarak projenin ilerleyeceğini kaydetti.

blank
blank
blank

MAD mimarları anaokulunun çatıya yapılması için fikrin eski bir Çin atasözünden ileri geldiğini ifade ettiler. “Eski Pekin’de çocuklar yaramaz olduklarında cezalı 3 gün geçirdiklerinde, çatı mağaraya girer”. Bu sözün ışığında çocukların çatıda vakit geçirecekleri, tüm fiziksel ve zihinsel aktivitelerini gerçekleştirecekleri alanlar tasarlandı.

blank

Okul 1725 yılında yapıldığı tahmin edilen geleneksel bir Siheyuan avlusunda yer almaktadır. MAD mimarları bu eski mimari yapıyı temel alarak yanında yer alan diğer daha yeni binalarla birlikte özgün ve yeni bir konsept ortaya çıkarmışlar.

blank

Çatı yeni mimarisinin yanında artık sokak aralarında sıkışıp kalmış, dar ve pis okulların yerini modern, şık ve ferah ortama bırakmış.